Pro média

12. 12. 2016, tisková zpráva

Nové družstevní bydlení je IN a COOL Chcete-li si dnes koupit nový byt, tak máte reálně jen dvě možnosti – první je koupě bytu do osobního vlastnictví a tou druhou je varianta moderního družstevního bydlení. To těží ze své přitažlivosti pro každého a dnes je pro mnohé daleko jednoduší si nový byt pořídit v družstevním než v osobním vlastnictví. A to i v situaci, kdy v ceně a ani kvalitě moderního bytu není rozdíl.

Na trhu bytů do osobního vlastnictví dosáhly úrokové sazby svého minima a naopak začínají opět stoupat. I poskytování hypoték se nově zpřísnilo a např. ČNB má v plánu usilovat o změnu zákonů tak, aby mohl být stanoven maximální poměr výše úvěru a hodnoty jeho zajištění. Je jasné, že tato situace do budoucna ovlivní řadu rodin, které plánovali zakoupení nového moderního rodinného bydlení ve formě osobního vlastnictví nemovitosti. A to často s využitím maximální výše úvěru u jejich nové nemovitosti. Díky omezení 100 % hypoték a později od dubna příštího roku i 95 % hypoték (maximální výše hypotéky tedy bude 90 % LVT) se tak pro některé vzdálí sen o novém bydlení. A aby toho nebylo málo, tak navíc hypotéky nad 80 procent ceny nemovitosti budou moci tvořit jen 15 procent z celkového objemu nových hypoték, které budou bankovní ústavy moci poskytnout. Všechna tato omezení směřují k tomu, že lidé, kteří si budou chtít koupit nemovitost ve formě osobního vlastnictví, budou potřebovat další finanční zdroje ke splnění svého snu o novém bydlení. A ne každý má tyto peníze k dispozici.

Ale to nemusí znamenat konec snění o novém bydlení, protože je zde varianta pořízení si nového bydlení prostřednictvím moderního družstevního bydlení. Tedy formy bydlení, které zažívá (dnešním moderním slovníkem řešeno) obrovský boom na českém trhu.

Obrovskou výhodou družstevního bydlení, v porovnání s osobním vlastnictvím bytové jednotky, je ta skutečnost, že majitel družstevního bytu nemusí bance prokazovat svou bonitu. Nepodává žádné daňové přiznání, nepředkládá žádné potvrzení o svých příjmech a hlavně nemusí se strachovat o to, jestli mu banka nebo jiný finanční ústav schválí hypotéku.

I proto si může svůj nový, krásný a hlavně moderní byt pořídit v jakémkoliv věku. A navíc, což je obrovskou výhodou oproti bytům v osobním vlastnictví, mohou majitelé nových družstevních bytů skládat daleko významně menší vlastní peníze z celkové částky pro pořízení nového bydlení než často musí zájemci o byt v osobním vlastnictví. Navíc tato částka nebo podstatná část muže být financována formou úvěru ze stavebního spoření. A to už je obrovský benefit, na který slyší stále více a více klientů. A zbývající část pak majitel družstevního bytu zaplatí formou nájmu. Tedy ve formě pravidelných měsíčních splátek, stejně tak, jak je tomu u bytů do osobního vlastnictví, kde každý měsíc platíte bance za hypotéku.

Když to tedy sečteme, u družstevního bydlení platíte často stejné měsíční platby jako u bytu osobního vlastnictví a pro pořízení bytu vám může stačit třeba i úvěr ze stavebního spoření a nikdo nezjišťuje vaši bonitu klienta u bankovních ústavů.

A když už jsme u těch výhod družstevního bydlení, tak zde je přehled dalších výhod v bodech:

  • v okamžiku, kdy plně uhradíte svůj družstevní podíl (tedy zbytek peněz za váš byt, který splácíte v pravidelných měsíčních platbách) a to řádně nebo dokonce předčasně, tak máte možnost si svůj družstevní byt převést do osobního vlastnictví.
  • Jste navíc (po celou dobu splácení bytu nebo i po jeho splacení) podílníky družstva (které společně vlastní daný bytový dům) dle míry splacení vašeho podílu. A o tento podíl vás nikdo nepřipraví
  • Svůj podíl ve družstvu můžete například kdykoli prodat, darovat či odkázat. A to je to stejné, jako s jinou formou vlastnictví, ale zároveň je to jednodušší než např. u bytů do osobního vlastnictví. A starší lidé mohou bezproblémově převést družstevní podíl na své děti nebo vnoučata, což je u vlastnického bydlení záležitost poměrně složitá a nákladná.
  • Při převodu bytu v družstevním vlastnictví neplatíte daň z převodu nemovitosti. Díky tomu můžete ušetřit nemalé finanční prostředky.
  • Co se týče samotného prodeje, díky tomu, že byt není zatížen hypotékou ani jinou formou závazku, je možné prodej družstevního bytu vyřídit velmi rychle a převod může být uskutečněn v podstatě okamžitě.
  • A ušetřit další finance s družstevním bydlením můžete např. ušetřit i na platbách za úklid, elektřinu, fond oprav, správcovství atd., protože v případě družstva, které má více členů, lze získat lepší ceny.

To vše jsou benefity, které osloví každý rok více a více zájemců o nový byt. Česká společnost FINEP na pražském trhu prodala už více jak 500 nových, moderních družstevních bytů všech kategorií od 1+kk až po rodinné 4+kk. Zájem o družstevní byty je natolik velký, že je FINEP prodává již na třech svých rezidenčních lokalitách v Praze. Na Proseku v projektu Prosek Park, v Britské čtvrti na Západním městě v Praze Stodůlkách a nově i na Malém háji v Praze Štěrboholech. Aktuální nabídku nových družstevních bytů můžete najít i na webových stránkách www.finep.cz  

Více se o družstevním bydlení dozvíte na www.druzstevnibydleni.cz nebo i na dalších webových portálech, které se zaměřují na informace a nabídky družstevního bydlení na www.coopdevelopment.cz a také zde www.druzstevniportal.cz

Bližší informace: veronika.krohova@coopdevelopment.cz

 

 

 

12.09.2013, tisková zpráva

Studentskou kolej může nahradit družstevní byt - student si zajistí bydlení a navíc pojistí budoucnost

Olomouc, 12.září 2013 - Družstevní bydlení zažívá svůj návrat. Výhodu má především pro ty, kteří nechtějí nebo nedosáhnou na hypotéku. Patří mezi ně také studenti, kteří každý rok touto dobou řeší, kde budou bydlet. Ceny kolejí navíc nejsou už tak nízké. S malou pomocí například rodičů a možností spolubydlení se tak objevuje nová možnost – pořízení družstevního bytu.

Družstevní vlastnictví kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví. Družstevník je členem družstva, které jím užívaný byt vlastní. Žadatelem o úvěr je právě družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem. „To je jedna z hlavních výhod. Pokud na začátku trochu pomohou třeba právě rodiče, splátky v podobě nájmu si už i s nepravidelnou brigádou zajistí student sám,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development. Například kolej Univerzity Palackého v Olomouci vychází v případě dvoulůžkového pokoje se sociálním zařízením v buňkovém systému na více než 5000 korun za měsíc. „Splátka družstevního bytu 1kk v olomouckém projektu Pražská brána vychází na zhruba 6 500 tisíce korun za měsíc i s poplatky, když si navíc vezme student spolubydlícího, může se dostat na výši platby za kolej a ještě bude ve vlastním bez svazujících pravidel a omezení jako třeba v případě návštěv, domácích zvířat apod.,“ upřesňuje Aleš Kocourek, výkonný ředitel Coop Development. Družstevní byt se dá vždy pronajmout, což student ocení například při delší zahraniční stáži. Dá se také prodat po ukončení studia, pokud by nesloužil jako následné bydlení. Finance, které do tohoto bydlení student -družstevník vloží už během studia, se mu tedy zhodnocují jako investice.

Družstevní výstavba u nás fungovala od dvacátých let minulého století. Teprve po roce 1989 dávali nejen developeři větší důraz na osobní vlastnictví. Recese uplynulých let ale ukázala, že lidé na hypotéky dosáhnou jen obtížně, nebo se nechtějí zbytečně na celý život zadlužovat. Družstevník složí pouze členský vklad, standardně ve výši 25 – 30% ceny bytu, a zbytek ceny pak splácí formou měsíčních splátek v nájemném. Výši nájemného tak přímo ovlivňuje výší svého členského vkladu. Byt pak může po studiích prodat (resp. převést svá členská práva a povinnosti), pronajmout nebo v něm dál bydlet. „V družstevním vlastnictví se neplatí daň z nemovitosti ani daň z převodu nemovitosti, umožňuje to tak flexibilnější a levnější nakládání s bytem. Navíc je to pořád investice do budoucnosti mladého člověka, která se určitě vyplatí,“ říká Anna Ježková.

Nevýhodou bydlení v družstevním bytě tak může být pro studenta snad pouze závazek celoročního placení bez možnosti „prázdnin“. I v tomto případě jde ale vlastně o výhodu. Student má zajištěno bydlení po dobu letní brigády, nebo může také byt během léta pronajmout zahraničním kolegům.

 

Kontakt pro bližší informace:

Iva Fikarová

iva.fikarova@coopdevelopment.cz, 605 566 497

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

------------------------------------------------- DALŠÍ TISKOVÁ ZPRÁVA ------------------------------------------------

 

12.09.2013, tisková zpráva

Studentskou kolej může nahradit družstevní byt - student si zajistí bydlení a navíc pojistí budoucnost

Praha, 12.září 2013 - Družstevní bydlení zažívá svůj návrat. Výhodu má především pro ty, kteří nechtějí nebo nedosáhnou na hypotéku. Patří mezi ně také studenti, kteří každý rok touto dobou řeší, kde budou bydlet. Ceny kolejí navíc nejsou už tak nízké. S malou pomocí například rodičů a možností spolubydlení se tak objevuje nová možnost – pořízení družstevního bytu.

Družstevní vlastnictví kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví. Družstevník je členem družstva, které jím užívaný byt vlastní. Žadatelem o úvěr je právě družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem. „To je jedna z hlavních výhod. Pokud na začátku trochu pomohou třeba právě rodiče, splátky v podobě nájmu si už i s nepravidelnou brigádou zajistí student sám,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development. Například kolej ČVUT v Praze – Dejvicích vychází v případě dvoulůžkového pokoje měsíčně na více než 7000 korun za pokoj. Kolej na Jarově pak na 6 300 korun za pokoj. V obou případech se sdílí hygienické zázemí s dalšími lidmi v buňkovém systému. „Splátka družstevního bytu 1kk v pražském projektu Finep Prosek Park IV vychází na necelých 7000 korun za měsíc i s poplatky, když si navíc vezme student spolubydlícího, může se dostat na výši platby za kolej a ještě bude ve vlastním bez svazujících pravidel a omezení jako třeba v případě návštěv, domácích zvířat apod.,“ upřesňuje Aleš Kocourek, výkonný ředitel Coop Development. Družstevní byt se dá vždy pronajmout, což student ocení například při delší zahraniční stáži. Dá se také prodat po ukončení studia, pokud by nesloužil jako následné bydlení. Finance, které do tohoto bydlení student -družstevník vloží už během studia, se mu tedy zhodnocují jako investice.

Družstevní výstavba u nás fungovala od dvacátých let minulého století. Teprve po roce 1989 dávali nejen developeři větší důraz na osobní vlastnictví. Recese uplynulých let ale ukázala, že lidé na hypotéky dosáhnou jen obtížně, nebo se nechtějí zbytečně na celý život zadlužovat. Družstevník složí pouze členský vklad, standardně ve výši 25 – 30% ceny bytu, a zbytek ceny pak splácí formou měsíčních splátek v nájemném. Výši nájemného tak přímo ovlivňuje výší svého členského vkladu. Byt pak může po studiích prodat (resp. převést svá členská práva a povinnosti), pronajmout nebo v něm dál bydlet. „V družstevním vlastnictví se neplatí daň z nemovitosti ani daň z převodu nemovitosti, umožňuje to tak flexibilnější a levnější nakládání s bytem. Navíc je to pořád investice do budoucnosti mladého člověka, která se určitě vyplatí,“ říká Anna Ježková.

Nevýhodou bydlení v družstevním bytě tak může být pro studenta snad pouze závazek celoročního placení bez možnosti „prázdnin“. I v tomto případě jde ale vlastně o výhodu. Student má zajištěno bydlení po dobu letní brigády, nebo může také byt během léta pronajmout zahraničním kolegům.

 

Kontakt pro bližší informace:

Iva Fikarová

iva.fikarova@coopdevelopment.cz, 605 566 497

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

 

------------------------------------------------ STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY------------------------------------------------

 

27.11.2012, tisková zpráva

Budoucnost bydlení v České republice pomohou řešit družstevní byty

Družstevní bydlení se vrací. Na trh s byty, který je dlouhodobě v ekonomické krizi, vstupuje nový hráč – výstavbové družstvo Coop Development. To nabízí řešení lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, nebo nechtějí mít byt v přímém vlastnictví. Coop Development se spojuje se silnými partnery, jako jsou Finep v Praze a VCES ve východních Čechách, a začíná stavět v několika lokalitách družstevní byty, ve kterých se kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví.

Družstevník je členem družstva, které jím užívaný byt vlastní. Žadatelem o úvěr je právě družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem.  „Družstevník složí pouze členský vklad, standardně ve výši 25 – 30% ceny bytu, a zbytek ceny pak splácí formou měsíčních splátek. Forma družstevního vlastnictví tak může oslovit mimo jiné ty zájemce, kteří nejsou v takové ekonomické situaci, aby si mohli byt v osobním vlastnictví dovolit,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development.

 
Družstevní bytové vlastnictví zaplní díru na trhu

Historie českého družstevnictví sahá do 19. století. Družstevní bydlení je tradiční formou bydlení, která však byla v posledních letech v České republice spíše přehlížena a kladl se větší důraz na přímé vlastnictví.

Zajištění bydlení formou členství v bytovém družstvu má několik výhod. „Je to především způsob financování, obvykle nižší cena, snazší správa bytu jako části družstevního domu a také jednodušší, rychlejší a levnější nakládání s členstvím v družstvu, např. převodem členských práv a povinností na nového člena družstva včetně práva nájmu bytu“, upřesňuje Aleš Kocourek, výkonný ředitel Coop Development.

Zdrojem financí pro výstavbu, kterou plně zajišťuje bytové družstvo, je kombinace členských vkladů a úvěru financující banky. Zájemce o družstevní byt tak musí zaplatit členský vklad. Zbytek ceny bytu, garáže či dalších nebytových prostor pak splácí měsíčními úhradami jako součást nájemného.

 

Kontakt pro bližší informace:

Iva Fikarová

iva.fikarova@coopdevelopment.cz

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

Loader

 

Zajímavosti

Park Milovice
Nahoru