top of page

Ani hektar nazmar aneb pražské


Zdroj: E15

"Lokalita, lokalita, lokalita," zní řadu let zaklínadlo developerů i realitních makléřů.

 

Umístění projektu bývá dlouhodobě označováno za klíčové kritérium při výběru nového bytu. Uplynulé dva roky s nebývale vyšroubovanou poptávkou však naznačily, že lidé jsou ochotni se v Praze stěhovat i do míst, která dřív patřila k těm méně atraktivním.


LOKALITA: PRAHA 10

Zkušený skandinávský developer Skanska Reality začátkem roku oznámil akvizici zhruba sedmi hektarů pozemků nedaleko ulice Černokostelecká v Praze 10, hned naproti tramvajovým zastávkám Malešická továrna a Na Homoli. Vyrůst by tam měl rezidenční projekt čítající šest až osm etap, každá přibližně o stovce bytů.

"Aktuálně se soustředíme na návrh kvalitního urbanistického řešení této původně průmyslové čtvrti," upřesnila Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.

Projektová společnost Polygrafická Development už podala oznámení záměru k posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Projekt počítá s výstavbou 12 domů o celkem 900 bytech. Čtyři domy mají dosahovat až 13 nadzemních podlaží. "Na pozemcích se nacházejí rozpadající se budovy bez využití, které jsou obývány bezdomovci, což vede k negativním sociálním a kriminálním jevům v okolí.

Záměr představuje využití dlouhodobě osídleného území pro rozšíření funkcí ve městě bez nutnosti zvětšovat zastavěné území města a zabírat zemědělskou půdu či zeleň," píše se v oznámení EIA.


KLADY I VÝZVY BROWNFIELDŮ

Skanska sází na dobrou dopravní obslužnost lokality kolem ulice Průmyslová, která však z hlediska ovzduší patří v Praze mezi nejvíc znečištěné. Navíc jsou na pozemku ekologické zátěže, které bude třeba odstranit, a nadlimitní hluk, s nímž se chce developer vypořádat pomocí rekuperace. "U nejvíce zasažených fasád budou instalována protihluková opatření (bude zajištěno nucené větrání, takže okna nebude nutné otvírat)," stojí v dokumentaci EIA. "Velké území v Malešicích má stejně jako ostatní brownfieldy, které vlastníme, své klady i výzvy. Potenciál nově připravované, smíšené lokality vnímáme i díky dobré dopravní dostupnosti. V docházkové vzdálenosti od pozemků je málo využívaná stanice metra A Depo Hostivař a naproti jsou hned dvě tramvajové zastávky," uvedla Ptáčková.


PO BYTECH SE ZAPRÁŠILO

Průmyslová oblast na severovýchodě Prahy přilákala před časem také tuzemskou developerskou firmu Ekospol. Ta na pozemku u Průmyslové, který koupila od slovenské skupiny CTY, vlastnící vedle areál Barvy a laky Hostivař, usiluje o povolení pro výstavbu příznačně nazvaného projektu Ekocity Hostivař. Jakoli může být pro někoho bydlení v této lokalitě hůř představitelné, po bytech se poté, co Ekospol začal přijímat rezervace, jen zaprášilo. Pokud by developer neměl problém získat pro svůj rezidenční projekt územní rozhodnutí, bydlely by už příští rok v této jinak průmyslové zóně stovky lidí. "Z 558 bytů, které jsme pustili do prodeje, jsme na rezervační smlouvy prodali už 506 bytů. Byty mizely tak rychle, že prodeje několikrát přepsaly historické rekordy. První padl hned po týdnu od zveřejnění ceníku, za prvních sedm dnů jsme prodali rekordních 115 bytů," pochvaloval si před rokem majitel Ekospolu Evžen Korec. Celkem má Ekocity Hostivař zahrnovat 800 bytů.


LOKALITA: "DOMŮ DO KOLBENKY"

Víceméně opuštěným brownfieldem, který dlouho čekal na několikrát avizovaný stavební ruch, jsou nedaleké Vysočany v Praze 9. Tam právě teď rozjíždí rezidenční projekty hned několik firem. A podle svých slov zatím nikoli neúspěšně.

Izraelská společnost AFI Europe staví na území bývalého továrního areálu ČKD Slévárny a Moury první etapu projektu "Tulipa City". Za půl roku od zahájení prodeje 257 bytů jich podle svého sdělení prodala 90 procent.


Developer proto chystá spuštění druhé fáze tohoto projektu v blízkosti stanice metra Kolbenova. Jde o součást developmentu budoucího 15hektarového AFI City, které mají tvořit nejen bytové domy, ale také kancelářské budovy a obchodní plochy. "Celá lokalita má obrovský potenciál stát se novou vyhledávanou částí Prahy. Nachází se na dosah centra města, je skvěle dostupná autem i městskou hromadnou dopravou, a přitom nabízí dostatek soukromí pro bydlení, práci i odpočinek.


Budoucí obyvatelé Tulipa City se mohou spolehnout na kompletní občanskou vybavenost, kterou navíc plánujeme obohatit o zelené plochy s cyklistickou stezkou" vychvaluje projekt Doron Klein, generální ředitel AFI Europe Czech Republic. Na druhé straně ulice Kolbenova se chystá proměna areálu někdejší ho závodu Praga v režii společnosti Mount Capital. Parcely pro výstavbu bytů zde má i firma Codeco a nejnověji také Skanska, která od Codeka velkou část území za účelem rychlé výstavby bytů odkoupila.


FINSKÁ INSPIRACE V HLOUBĚTÍNĚ

Do zástavby průmyslových Vysočan v cípu směrem do Hloubětína se už vrhl rezidenční developer YIT se svým projektem Suomi Hloubětín, který má v budoucnu zaujímat přibližně devět hektarů. Bydlet by zde měly dvě tisícovky lidí. Loni v listopadu YIT spustila druhou etapu poté, co prodala 80 procent bytů z první fáze, která se nachází v sousedství tramvajové vozovny Hloubětín.


YIT tady neprodává byty jen do osobního vlastnictví, ale zájem projevilo také bytové družstvo. Na konci loňského roku developer uzavřel smlouvu s družstvem Stavbař, pro něž ve druhé etapě vybuduje 90 bytů koncipovaných jako družstevní bydlení. To, že YIT atraktivnosti nejen tohoto brownfieldu věří, potvrzují její první letošní akvizice. "Zvítězili jsme ve výběrovém řízení a od městské části Praha 9 odkoupili pozemky těsně sousedící s naším areálem Suomi Hloubětín. Tím budeme moci náš dosud největší projekt rozšířit o další etapy s bytovými domy a komerční zónou. Proměna zdejší průmyslové lokality, inspirovaná podobnými projekty YIT v mateřském Finsku, je naší českou vlajkovou lodí," oznámil Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.


"I naše druhá novinka představuje revitalizaci brownfieldu. Na pozemku někdejší továrny ZPA Košíře kromě výstavby nového bytového domu částečně zachováme původní industriální budovu, kterou přeměníme na objekt s loftovým bydlením," dodal Dvořák. Projekt Suomi Hloubětín se tak díky nové akvizici směrem ke Kolbenově rozšíří o dalších 200 až 300 bytů. Zahájení výstavby YIT plánuje na jaro 2019. Podle některých prognóz by ale právě v té době mohla realitní trh zasáhnout další krize podobná té, která odstartovala na přelomu let 2008 a 2009. To by znamenalo riziko i pro rozjeté multifázové projekty, respektive pro obyvatele prvních dokončených bytových domů. Ti by se při výrazném poklesu poptávky po novém bydlení mohli na několik let ocitnout v rozestavěných a více či méně opuštěných lokalitách. Při minulé krizi šly dolů v první řadě ceny bytů v panelových domech na okrajových sídlištích a novostavby v méně atraktivních lokalitách. Developeři tam tehdy kvůli poklesu cen a pokulhávající poptávce na několik let zmrazili plánovanou výstavbu.

תגובות


bottom of page