top of page

Ceny bytů lámou rekordy

Nemovitosti považují Češi za jistou investici. Své peníze proto ukládají do bytů. Pro vlastní bydlení, ale i čistě na investici, tedy na pronájem. Neodrazují je ani rekordní ceny, ani drahé hypotéky.


Pro stále větší počet Čechů se investice do nemovitostí stává klíčovým způsobem, jak zajistit své finance a vyhnout se rizikům tržních výkyvů. Vyplývá to z posledního Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, podle kterého považuje až 80 procent lidí vlastnictví domu či bytu za nejatraktivnější investici.


Nic na tom nemění ani fakt, že ceny nemovitostí neustále rostou, přičemž v letošním roce tempo nabírá na síle. „Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku podražily byty na českém realitním trhu mezičtvrtletně ‚pouze‘ o 1,1 procenta, v tom druhém již o 2,9 procenta a ve třetím o 3,7 procenta. To jsou hodnoty nesrovnatelné nejen s předchozím rokem, kdy docházelo naopak ke stagnaci či nepatrnému zlevňování, ale převyšují i dynamiku z předpandemického období, kdy se veřejně hovořilo o realitní horečce,“ komentuje Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.


Podle Hradila se přitom nejedná o žádné velké překvapení. Období ekonomické nejistoty, které započalo v první polovině roku 2022, doplněné na tuzemské poměry vysokými úrokovými sazbami hypoték, způsobilo odklad nákupních rozhodnutí mezi velkou částí domácností, které se nyní na trh vracejí. A to přesto, že hypotéky jsou stále poměrně dost drahé. „Bohužel i v dnešní změněné situaci hypotéky jen neochotně následují snahu centrální banky úvěry zlevnit. Banky drží své marže z hypoték v průměru o více než půl procenta nad marží běžnou v eurozóně,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya. „Kupující jsou tak pod dvojím tlakem: efektem přiškrcené stavební aktivity a neochotou bank ustoupit z vysokých úrokových marží. Kupující prostě tahají v nynějších realitních obchodech za kratší konec.“


Kam až se ceny dostaly

Nejvíce se toto vše propisuje do cen v Praze. V posledních měsících se tu do nabídky dostaly nové developerské projekty, které přispěly k růstu cen. Ceny novostaveb v metropoli tak překonaly očekávanou hranici a meziročně vzrostly o 7,1 procenta, aktuálně činí 158 tisíc korun za metr čtvereční. Přesto se podle tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema poptávka po nových bytech pohybuje nad dlouhodobým průměrem. Letos se jich od ledna do září prodalo 5 350, tedy téměř dvojnásobné množství oproti stejnému období loňského roku. „Nabídka nestíhá zvýšený zájem pokrýt a ceny tak rostou rychleji, než se předpokládalo,“ doplňuje Ondřej Šťastný, hlavní analytik Central Group.


Nezdražují ale jen novostavby. Nedostatek bytů a silná poptávka se projevují i na trhu se staršími jednotkami. Jejich cena meziročně stoupla o 13,7 procenta a průměrná cena se nyní pohybuje kolem 131 tisíc korun za metr čtvereční. Nejvyšší ceny jsou zaznamenány v centru města – zejména v Praze 1 a Praze 2, kde nabídkové ceny malometrážních bytů překročily psychologickou hranici 300 tisíc korun za metr čtvereční.


„Nárůst cen novostaveb i starších bytů ilustruje vysokou poptávku po kvalitních nemovitostech v Praze. Průměrný rozdíl v ceně mezi novými byty a přeprodeji nyní přesahuje hranici 16 procent. Otázkou je, jak bude tento trend v budoucnu ovlivněn tlakem na energetickou náročnost nemovitostí, vyššími standardy a nároky na bydlení a drahými rekonstrukcemi,“ komentuje aktuální situaci na pražském bytovém trhu Kateřina Poláková, vedoucí rezidenčního oddělení ve společnosti Knight Frank.


Silnou poptávku neutlumují ani ceny hypoték rovněž v Brně. Podle analýzy realitní skupiny Trikaya se v letošním třetím čtvrtletí v moravské metropoli nabízely nové byty v průměru již za 131 700 korun za metr čtvereční, což je o zhruba šest a půl tisíce korun více než v posledním loňském čtvrtletí. Průměrná cena nabízeného bytu v Brně se tak vyšplhala až na 7,7 milionu korun. Ceny starších bytů trend zdražování následují. A podobná je situace napříč regiony.


V posledních letech se proto v nabídkách developerů objevují také družstevní byty. Nejdelší dobu je nabízejí ti pražští. Najdete je ale také třeba v Liberci, Plzni, Pardubicích, Berouně, Kralupech nad Vltavou či v Brně. „Družstevní forma poskytuje jednodušší přístup k financování bez potřeby dokládání příjmu, díky čemuž je atraktivní pro širší skupinu obyvatel,“ konstatuje Poláková. Třeba těm s nepravidelnými příjmy nebo lidem ve vyšším věku.



Datum uveřejnění: 29.11.2024

Autor: Dana Jakešová

Comments


bottom of page