top of page

Družstevní bydlení. Nová šance developerů?

Aktualizováno: 6. 3. 2019


Ještě před několika lety to byly první, i když vlastně „oprášené“ pokusy o návrat. Dnes je to zajímavá příležitost nejen pro ty, kdo hledají bydlení či nemovitosti na investici, ale i pro developery. Řeč je o „novém“ družstevním bydlení. Proč je výhodné?

 

Vše začalo v Praze. Ačkoli družstevní bydlení není vlastně žádnou novinkou, tento trend rozhýbalo několik jednotlivých developerských společností, které přinesly na trh možnost, jak získat nový byt za výhodných podmínek. Záměrně říkáme výhodných, protože čas ukázal, že Čechům fakta kolem tohoto druhu bydlení vyhovují. Vnímají je jako bonus a roste po nich tzv. hlad. Důvody jsou zřejmé.


Na Realitním kongresu Praha 2013, který se konal 11. 11. 2013 zazněla důležitá fakta ve spojitosti s tímto novým trendem. Jednak lidé u družstevního bydlení vítají relativně nízké pořizovací náklady. V běžné praxi to zjednodušeně znamená, že složíte cca 25 % z celkové ceny bytu a zbytek splácíte formou nájmu. Podle developerů, kteří se do tohoto druhu podnikání vrhli, se však o takové byty nezajímají ani tak lidé s problematickými příjmy, nýbrž lidé, kteří nechtějí prokazovat své příjmy. S tím se pojí i další nepopiratelná výhoda družstevního bydlení, a tou je fakt, že nemusíte žádat o hypoteční úvěr. Nejenže tedy nemusíte absolvovat martýrium okolo vyřizování hypotéky, ale zároveň si zachováte větší anonymitu. Vaše jméno nebude figurovat v záznamech banky. A v praxi se ukázalo, že je tento fakt při volbě čím dál tím klíčovější. Tím ovšem seznam výhod zdaleka nekončí. S bytem ve družstevním vlastnictví můžete nakládat podobně jako s bytem ve vlastnictví osobním, i když některá omezení tu jsou. Zpravidla bývá stanovena doba, po kterou musíte poctivě splácet nájem a po jejím uplynutí můžete klidně nemovitost doplatit a převést do osobního vlastnictví. Byt můžete taktéž pronajímat, i když se souhlasem družstva. To nebývá problém. V neposlední řadě bývá úrok stejný po celou dobu splácení. To ovšem neplatí vždy.


Družstevní bydlení nenabízejí jen velcí developeři jako je Finep. Mnohem dříve něco obdobného nabízela, a dosud i nabízejí, zavedená bytová družstva. Před časem jsme vás o takovém případu informovali i prostřednictvím videoreportáže. Tu stále najdete v internetovém Magazínu o bydlení v rubrice videa. Pravdou ale zůstává, že s masivnější výstavbou družstevních bytů začal hlavně Finep, jehož pilotní projekt se velmi rychle uchytil a ukázal jako životaschopný. Podobně zajímavý by mohl být i produkt nájemního bydlení, který developeři také zvažují. V takovém případě by ovšem musel zastoupit roli investora. To znamená investovat dlouhodobé volné finanční prostředky, na což většina developerských společností bohužel nemá.


Dlouhá tradice, ale modifikace nutná!

Družstevní bydlení za dobu své existence ušlo dlouhou cestu a má u nás tradici. Jeho pověst však za posledních dvacet let byla značně narušena. Není divu. Družstevní záložny zkrachovaly a byly vytunelovány. Některá stavební bytová družstva skončila podobně. Lidé přestávali mít důvěru v tento produkt. Díky jeho novodobé modifikaci však opět zaplála jiskřička naděje a nyní již poměrně slušně „hoří“.


Pro váš klid

Družstvo se v těchto případech zakládá pouze za účelem realizace jednoho bytového domu. Alespoň s ničím jiným jsme se osobně nesetkali. Jsou to tedy nové společnosti bez minulosti. Nemůže se tedy někdy v budoucnu objevit nějaký starší dluh. O dalších výhodách se dozvíte v článcích internetového Magazínu o bydlení.


Proč lidé chtějí družstevní bydlení?

Je to administrativně jednodušší než s hypotečním úvěrem.Můžete snadno pracovat s výší nájmu.Můžete si upravit výši splátek úvěru podle svých momentálních možností.Můžete doplatit část úvěru najednou a převést nemovitost do osobního vlastnictví.Starší lidé zase mohou pohodlně převést družstevní podíl na děti či vnoučata. To je u osobního vlastnictví docela složitá věc, která se řeší přes katastr, a navíc je to mnohem nákladnější.Můžete počítat i se stabilní výší nájmu i jistotou nájemní smlouvy.Existuje zároveň možnost kdykoli družstevní podíl odprodat.


Družstevní bydlení je vítané zpestření nabídky developerských společností na trhu bydlení, které si už našlo své zákazníky. Díky velkému zájmu se v budoucnu určitě dočkáme dalších zajímavých projektů.

 

MICHAELA ČAPKOVÁ, 26.11.2013

Magazín Realcity - Aktuálně z nové výstavby


Comments


bottom of page