top of page

Jak levně koupit novostavbu. Jde to bez hypotéky i dokazování příjmu

Zdroj: Radka Wallerová,  Bydlení iDnes.cz

Sníte o vlastním bydlení, ale ceny se vám zdají vysoké? Porozhlédněte se po družstevních bytech. Nabídka je docela velká, ceny nižší než u osobního vlastnictví a vybírat můžete

i mezi novou výstavbou.

 

Sehnat v Praze hezký malý byt za milion a půl může znít jako utopie. Ale nedejte se mýlit, přesně za tuto cenu je k mání například útulný, světlý třicetimetrový byt s dřevěnými okny, plovoucími podlahami, obložkovými zárubněmi, vestavěnými skříněmi a plně vybavenou moderní kuchyní poblíž Prokopského údolí. Měsíční náklady na provoz tu navíc činí jen 1 400 korun. Takže v čem je zakopaný pes?

Byt je v družstevním vlastnictví, za milion a půl si tak kupujete jen členství v družstvu. Jenže to vůbec nemusí být minus, jediným problémem může být fakt, že na družstevní byt nemůžete dostat klasickou hypotéku, protože družstevním bytem nemůžete ručit. Plusem je, že tyto byty jsou v průměru o deset až patnáct procent levnější než stejně velké a vybavené byty kupované do osobního vlastnictví.


Byty všech možných velikostí

V nabídce jsou družstevní byty všech možných velikostí. "Jde o standardní spektrum všech typů bytů od garsonek až po rodinné byty 4 + 1. Nedá se říci, že by některý typ dominoval, nebo byl oblíbenější. Je to spíše otázka příležitosti a vkusu," vysvětluje realitní makléř Jan Zachystal z realitky RE/MAX. Podle něj jde o plnohodnotnou náhradu vlastnického bydlení.

Jen je dobré uvědomit si, že byt nepatří kupujícímu, ale družstvu, takže se obyvatelé musí řídit jeho stanovami. O těch rozhodují členové, přičemž každý majitel družstevního podílu má jeden hlas bez ohledu na to, jak velký byt vlastní.

Družstvo by vám například mohlo zakázat byt pronajímat. Jinými slovy, pokud jste příliš velcí individualisté, družstvo asi nebude nic pro vás. Na druhou stranu, i když si koupíte byt do osobního vlastnictví, stejně budete muset vytvořit společenství vlastníků a domlouvat se s ostatními třeba na opravě střechy či fasády.


Družstevnictví v novém

Družstevní bydlení už se objevilo i mezi novými byty, byť zatím v nabídce jediného většího developera. Hned na třech místech v Praze staví takové byty společnost Finep. Dva domy na Proseku, jeden na jihozápadě města v nově vznikající Britské čtvrti. Zájem o toto bydlení je slušný.


"V projektu Habr na Proseku se zatím prodalo 57 bytů ze 70," vyčíslila Pavla Temrová z Finepu. V projektu Prosek Park IV je z 88 bytů pryč něco málo přes polovinu a v Britské čtvrti se z 96 bytů doposud prodala jedna třetina. Ostatní developeři se zatím na stavbu družstevních bytů nechystají, ale to se může časem změnit. Skanska nedávno uvedla, že tuto oblast monitoruje.


"Z finančního hlediska se koupě družstevního bytu vyplatí zájemcům, kteří mají vlastní peníze či mají jinou nemovitost, kterou mohou použít jako zástavu pro účely hypotéky. U nových projektů, které nabízejí družstevní bydlení, se zase k bytům dostanou klienti, kteří nedosáhnou standardním způsobem na hypotéku," vysvětluje Zachoval. O úvěr totiž žádá družstvo nebo developer.


Jen je dobré si před vstupem do družstva zjistit, zda má nějaké úvěry či jiné závazky, jaké jsou stanovy a zda je možno byt časem převést do osobního vlastnictví. Družstvo totiž může zkrachovat a nájemci o bydlení přijít, nicméně podle Jaroslava Novotného z Asociace realitních kanceláří lze hospodaření družstva snadno kontrolovat a riziko, že družstvo zkrachuje, není moc vysoké.

 

Comentarios


bottom of page