top of page

Nedávnou historii je potřeba připomínat

Výstava o družstevním bydlení potrvá do ledna.


Jaký vývoj, proměny i pády zaznamenalo družstevní bydlení do dnešních dnů? Odpoví výstava– Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost. Ve venkovním prostoru před Fakultou stavební ČVUT v Dejvicích si ji mohou prohlédnout zájemci až do konce ledna 2022. K vidění jsou texty a historické i novodobé fotografie mapující družstevní výstavbu od dob Rakouska-Uherska po moderní bydlení.

Iniciátorem výstavy je spolek DoDružstva, který chce ukázat veřejnosti, že družstevní výstavba není jen minulost, ale je v ní i budoucnost. „Věříme, že družstevní výstavba je dobrou možností, jak překonat současnou krizi bydlení a umožnit vlastní bydlení zejména mladým lidem,“ říká Jan Eisenreich ze spolku DoDružstva.cz.

„Laická veřejnost nezná nedávnou historii, kterou je potřeba připomínat. Současná bytová situace a přístup k vlastnímu bydlení nahrávají družstevní výstavbě,“ upřesňuje Pavel Svoboda z Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Autorům expozice se podařilo vytáhnout zajímavosti z archivů a získat i novodobé snímky úspěšných družstevních projektů, které vznikly díky spolupráci s obcemi. V textech nabídne výstava vzpomínky pamětníků i odborníků, kteří se zabývají výstavbou i správou družstevních domů. „Prostor je věnován i současnému vývoji a trendům. Tento celek je doplněn o informace a zajímavosti z družstevní historie, o stručné nahlédnutí do správy bytových družstev a zajímavé příklady bytového družstevnictví ze zahraničí,“ upřesňuje kurátorka výstavy Anna Marie Černá z Fakulty stavební ČVUT v Praze.


Začalo to ve Skotsku už před 260 lety


První doložené družstvo na světě založili skotští tkalci v roce 1761, u nás začala vznikat zhruba o sto let později. * Za první družstvo ve střední Evropě je považovaný Gazdovský spolek založený v roce

1845 na území dnešního Slovenska. Nejstarším družstvem na našem území pak byl První pražský spořitelní spolek z roku 1847. Skutečný rozvoj družstevních spolků ale začal až po roce 1848, kdy bylo zrušeno poddanství a robota.


Comments


bottom of page