top of page

Realitní trh na vlně oživení.

Zdroj: Hospodářské noviny

V uplynulém roce se realitní trh dočkal výraznějšího oživení. Obchody s byty rozhýbaly vedle stabilnější ekonomiky především banky, které se trumfovaly se stále výhodnějšími hypotékami.

 

Obchody s nemovitostmi si pochvalují nejen realitní kanceláře, ale také stavitelé bytů. Již na začátku roku 2014 vyhlíželi největší developeři nadcházející rok s optimismem a ten se nejen naplnil, ale v některých případech i předčil jejich očekávání. Poslední odhady hovoří o tom, že v Praze, kde se staví drtivá většina nových bytových domů v Česku, se v roce 2014 prodalo na 5 600 nových bytů. To je srovnatelné s rokem 2007, kdy dosahovala polistopadová bytová výstavba svého vrcholu. Vedle hlavního města byly letos úspěšné i prodeje bytů v Brně, jež z pohledu počtu prodaných nových bytů odpovídá přibližně desetině velikosti Prahy.

Zvýšený zájem o pořízení bydlení je způsoben lepšími podmínkami financování. Na podzim prolomila průměrná úroková sazba hranici 2,5 procenta a oproti době před pěti lety je u pětileté fixace u hypoték do 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti nižší o více než tři procentní body. U modelové hypotéky na dva miliony korun se splatností 20 let tak lidé ušetří měsíčně na splátkách přes 3200 korun.

"Realitní trh loni jednoznačně ovlivnily historicky nejnižší úrokové sazby hypoték. Díky nim se dostaly výše měsíčních splátek hypoték pod úroveň ceny pronájmů," říká generální ředitel sítě realitních kanceláří Century21 LubomírMilek.

Nemovitosti lákají i drobné investory. Ze zahraničních zájemců se v posledních letech mezi nimi nezřídka objevují občané bývalého Sovětského svazu. V některých pražských developerských projektech vlastní rusky hovořící lidé i více než polovinu všech bytů. Ceny bytů Po několika letech růstu začaly po roce 2008 ceny bytů v tuzemsku vlivem celkové ekonomické situace klesat. Jestliže některé byty v sociálně vyloučených lokalitách ztratily na hodnotě desítky procent, rezidence na žádaných adresách propad v ceně nemusely nezbytně pocítit. V celkovém součtu však ceny bytů v posledních letech klesaly.

Teprve letos na podzim se podle Hypoteční banky po delší době pokles cen zastavil ve všech krajích. Potvrdil to posledně zveřejněný HB Index Hypoteční banky, jenž odráží ceny nemovitostí, které si lidé přes zmíněnou banku pořídili na hypotéku. Stále však platí, že průměrná tržní cena bytů nedosahuje předkrizové hodnoty.

Realitní znalci v dohledné době pokles cen bytů neočekávají. Za rok 2014 podle odhadů vzrostou jen mírně, v průměru do pěti procent. Podle Hypoteční banky ve třetím čtvrtletí 2014 vzrostly ceny starších bytů meziročně o 2,7 procenta a nové byty o 5,3 procenta.

"V roce 2015 očekáváme jejich další mírný růst, maximálně však do 10 procent," říká Pavla Kozáková z tiskového oddělení České spořitelny. "Hovoříme však o průměrných nabídkových cenách a rozhodně se také nejedná o plošné zvýšení cen," dodala.

Ceny ovlivňuje poptávka, a proto jinak se bude vyvíjet cena bytu na atraktivní adrese ve velkoměstě a jinak na maloměstě. V problematických lokalitách pak mohou ceny nemovitostí klesat i nadále.

Česká spořitelna očekává, že nejrychleji porostou ceny menších bytů. Hypoteční banka pak pozoruje "lehce zvýšený zájem o takzvané rodinné bydlení" – tedy třípokojové byty s podlahovou plochou 76–90 metrů čtverečních.

"U družstevních bytů došlo k mírnému zvýšení cen, což je důsledek nové možnosti nechat zastavit družstevní podíl bance," uvedla Kozáková za Českou spořitelnu a dodala, že tato novinka pocházející z pera autorů občanského zákoníku by mohla i dále hýbat realitním trhem s družstevními byty i hypotékami.

Zájem o nízkoenergetické domy Stabilně rostou také ceny rodinných domů a v zásadě i ceny stavebních pozemků, především těch zasíťovaných. Potvrzují to údaje Hypoteční banky i České spořitelny. Především na venkově a v menších městech preferují lidé bydlení v rodinném domě a ty se dnes staví běžně v nízkoenergetickém provedení. "Ceny za energie zde hrají důležitou roli. Úsporné rodinné domy přinášejí vlastníkům při prodeji vyšší výnos," říká Kozáková. V nově stavěných domcích se stále častěji instalují úsporné způsoby vytápění, jako jsou tepelná čerpadla či střešní panely. "Tento trend podpoří i připravovaná novelizace zákona, která uvolní pravidla pro připojení jednotlivých rodinných domů do rozvodných sítí," uvedl Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky.


5 600 bytů v novostavbách se za loňský rok prodalo v Praze podle zatím posledních odhadů. Jde o číslo srovnatelné s rokem 2007, kdy výstavba dosahovala svého vrcholu.


Comments


bottom of page