top of page

Stavíme Prahu družstevně.


Zdroj: Mladá Fronta DNES, mimořádná příloha Stavíme Prahu, 25. 5. 2018

Družstevní bydlení je opět „in“

 

Novodobá družstevní výstavba začíná být atraktivní zejména v období krize, kdy velká část zájemců o bydlení má problém dosáhnout na hypotéku.


Ceny nových bytů do osobního vlastnictví se zejména ve velkých městech zvyšují velice rychle a jejich dostupnost je čím dál menší. Část trhu tak začaly ukrajovat družstevní byty. Trend družstevního bydlení se od roku 2012 rapidně zvedl a díky jeho výhodám se ukazuje, že na několikamilionový byt dosáhne i ten, kdo si nechce nebo nemůže vzít hypotéku. Kdo chce investovat nebo pomoci dětem s bydlením při studiu. Kdo nemá českou státní příslušnost ani trvalý pobyt a v neposlední řadě je družstevní bydlení přijatelné i pro seniory.


„Tímto stylem pořízení výhodného bydlení je oslovena totiž jakákoli věková generace. K financování nepotřebujete zpravidla hypotéku, měsíční splátky jsou leckdy srovnatelné s měsíčními splátkami běžného nájmu bytu v osobním vlastnictví,“ vysvětluje Veronika Krohová, projektová manažerka z firmy Coop Development.


Zájem mají hlavně mladé páry Typickými zájemci jsou podle mluvčího developera Finep Davida Jiruška mladé páry, které bez problému mohou splácet měsíční poplatky, ale kvůli svým prvním pracovním smlouvám, které jsou často na dobu určitou, nedostanou u bank hypotéku.


Pro mladé lidi není většinou problém vložit do svého bydlení počáteční vklad (jako vklad může sloužit například i stavební spoření) a zbytek pak splácet družstvu. A to i s vědomím toho, že následně mohou kdykoli částku doplatit a svůj byt si převést do osobního vlastnictví.


A stejné je to i u starších lidí, kteří již žijí bez dětí a hledají na stáří klid a bezproblémový provoz v podobě moderního bytu, do kterého se často stěhují ze svého většího rodinného bytu nebo domu. „Ti mění často i takzvané satelitní bydlení za jistotu a pohodlí města s infrastrukturou, obchody v blízkosti svého bytu a především i s bezproblémovou dopravou v podobě MHD, kdy nejsou odkázáni na svá auta,“ vysvětluje Jirušek.


Vstupní investice?

Jen 25 % z pořizovací ceny. Výhoda je v tom, že vstupní investice začíná na 25 procentech ceny bytu. Další plus je možnost výhodnějšího úvěru. „Bytové družstvo je tou entitou, která vyjednává podmínky financování s bankou, a často tedy dosáhne na výhodnější úrokové sazby než jednotlivec ve chvíli, kdy si pořizuje bydlení do SVJ,“ uvádí Krohová. Splátky jsou rozvrženy do 25 let. Výhodou však je, že si můžete financování rozložit, jak uznáte za vhodné dle svých finančních možností. To znamená, že můžete v průběhu této lhůty byt i předčasně splatit a převzít si jej do osobního vlastnictví. Splatit jej lze v předem domluvených intervalech, ale i najednou.


Pravidla určuje vždy družstvo v rámci svých stanov. „Některé developerské projekty umožňují převod ihned v době po předávání klíčů, jiné projekty až po lhůtě pěti let od předání klíčů. Vždy je to závislé od smlouvy s bankou, která pomáhá projekt financovat,“ informuje Krohová.


Družstevní výstavba už není jen otázkou Prahy, ale uplatňuje se i v dalších regionech. „Na menších městech cítíme snahu se do toho pustit. Konkrétní příklady by se ale daly počítat na prstech jedné ruky,“ uvádí Petr Andrejši z realitní kanceláře RE/MAX G8 Reality. „Z ciziny víme, že se do takového výstavby mohou pustit i jednotlivci sami. Vlastně je to jednoduché, seženete skupinu lidí, která potřebuje bydlet. Založíte družstvo a získáte úvěr. A v bytech po dokončení bydlíte. Je to tedy výstavba pro vlastní potřebu, ne pro následný obchod. Teoreticky je to jednoduché, prakticky je to složitější. Skupina lidí, která se moc nezná, se často neumí domluvit. Tady asi vidíme největší překážku,“ podotýká Andrejši.

Comentarios


bottom of page