© 2019 Coop Development, družstvo

  • Facebook - Bílý kruh

Tovární zástavba v centru Liberce mění svou tvář

Bývalé Montážní závody se změní podle trendu západních metropolí – okolí ulice Na Rybníčku ožije byty pro všechny generace, obchody a parkem


Přestavba areálu bývalých Montážních závodů v Liberci začala. Do tří let nabídne

dosud špinavá a chátrající lokalita stovky nových bytů pro všechny generace, obchody, služby i park k odpočinku. Cílem je vytvořit město, které bude fungovat jako celek a nabídne pohodlné bydlení a prostor pro práci i odpočinek.


„Liberec si zaslouží kvalitní služby a centrum města, které bude odpovídat trendům 21. století. Místní obyvatelé se zbaví nehezkého brownfieldu a získají pestrý prostor, kde se budou setkávat všechny generace."


Moderní město je živé, bezpečné, zdravé, přitažlivé a udržitelné


Přestavba areálu Montážních závodů v Liberci je založená na konceptu "nového urbanismu".

Chybět tak nebudou v řešení prostoru služby, které využijí obyvatelé celého města jako jsou ordinace lékařů, hřiště, park , restaurace, nebo prostory pro sport.

„Urbanistická kompozice ´bytů na Rybníčku´ zachovává původní stopu v území jako odkaz na tradiční formu bloku a jeho rostlý charakter. Bytové věže, které výškou a hmotou neruší architektonický charakter lokality, harmonicky doplňují výškové dominanty v dolním centru Liberce a citlivě dotvářejí historické panorama města. Jdeme s trendy, proto vytváříme město ´na krátké vzdálenosti´, snižujeme potřebu cestování a dopravy a myslíme na ekologická řešení a omezení individuální automobilové dopravy,“ popisuje koncept architekt Radim Kousal.


Družstevní byty i bydlení do osobního vlastnictví


Projekt ulice Na Rybníčku je navíc zajímavý tím, že nenabízí pouze byty do osobního vlastnictví, ale dává šanci i mladým rodinám s bydlením družstevního typu. „Obyvatelé největšího regionálního města na severu tak mohou mít k dispozici jen 25% ceny bytu a nemusí rodinu zatěžovat do budoucna hypotékou. Zbylou část ceny hradí formou nájemného po dobu pětadvacet let,“ popisuje výhody družstva Petr Černý za Družstvo Oaza.

Družstevní podíl je možné splatit po 5ti letech a byt si také převést do vlastnictví. V projektu vznikne 114 družstevních bytů a dalších 90 bytů v osobním vlastnictví v další etapě výstavby..