top of page

Růst českého hospodářství

Zdroj: deník Referendum; autor Jiří Paroubek

Vláda nevyužívá veškeré možnosti ekonomických nástrojů, které by ve svém arzenálu mohla mít, a to je škoda.

 

Podle posledního odhadu Evropské komise poroste české hospodářství v letošním roce oproti předchozím optimističtějším odhadům pouze o 2,1 procenta. K tomuto nižšímu odhadu se nedostala zatím žádná česká instituce, ani Česká národní banka, ani ministerstvo financí, ani ministerstvo průmyslu a obchodu či některý

z analytických týmů velkých českých bank a poradenských společností.


Zdá se, že česká ekonomika, která zatím dostatečným způsobem nečerpá evropské peníze v rámci evropské finanční perspektivy na léta 2014 až 2020, nedokáže nabrat dech, který měla v loňském roce, kdy zejména díky sto padesáti miliardám korun evropských peněz dosáhla výtečného hospodářského růstu 4,3 procenta.


Vláda poněkud usnula na vavřínech, ale zdá se, že ve svých makroekonomických záměrech jde v zásadě správným směrem. Otevírá cestu zahraničním investorům, v tuto chvíli zejména čínským. Během roku či dvou se ukáže, zda jsou masivní čínské investice skutečností, nebo jen zbožným přáním… Potáhne nás německá lokomotiva?


Vláda se také snaží udržet vysokou osobní spotřebu obyvatelstva posilováním jeho příjmů. Počítá s nárůstem platů pro většinu státních zaměstnanců o pět procent, pro zdravotníky a učitele pak dokonce o deset procent… To vše v příštím roce.

A v některých kategoriích se tento růst pravděpodobně promítne už v závěru tohoto roku.


Vláda se pokouší, pokud to vůbec jde, rozhýbat i Evropskou komisí zablokovanou realizaci veřejných staveb, kterým chybí osvědčení Vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). A samozřejmě se vláda také pokouší využít slušného vývoje německého hospodářství. Vláda se zatím bohužel nesoustředila na podporu některých programů, které by hospodářskému růstu mohly pomoci.

 

Poslední poryvy větru na Frankfurtské burze a jistý přechodný pád ceny akcií těch nejlepších německých společností ovšem ukazuje, že německá ekonomika není

v tak vynikajícím stavu, jak se ještě před několika týdny zdálo. A sázka vlády na to, že hospodářský růst České republiky vlastně potáhne jen německá lokomotiva, nemusí tak zcela vyjít. Vláda se zatím bohužel nesoustředila na podporu některých programů, které by hospodářskému růstu mohly pomoci. Mnohokrát jsem uvedl, že tato vláda, a to především díky neschopnosti gesčního ministerstva pro místní rozvoj, které ovšem příliš není tlačeno ani ministerstvem práce, zatím nepředložila konkrétní návrhy programů na podporu rozvoje výstavby obecních, komunálních a družstevních bytů. Chybí zde prostě ucelené zákonodárství v této oblasti, které by zdaleka nemuselo být dalším útokem na státní kasu, ale mělo by, podobně jako je tomu ve Velké Británii a dalších západoevropských zemích, využívat pro výstavbu těchto bytů úvěry poskytované bankami veřejně prospěšným či neziskovým společnostem.


Vláda také nedokázala uvést, opět díky ministerstvu pro místní rozvoj a také díky ministerstvu financí, do chodu systém čerpání peněz z Evropské unie, tak aby byla v letošním roce vyčerpána jejich alespoň poměrná část, a nedošlo ke šturmování až v letech 2020, 2021 a 2022, podobně jako tomu bylo při čerpání evropských peněz na finanční perspektivu let 2007–2013.


Zkrátka, zatím vláda nevyužívá veškeré možnosti ekonomických nástrojů, které by ve svém arzenálu mohla mít, a to je škoda… Méně dynamický hospodářský růst letos totiž také srazí rozpočtové příjmy státu, a pak bude vláda v prekérní situaci, až bude rozhodovat o poslední předložené variantě státního rozpočtu na příští rok, zda si vůbec bude moci dovolit slušný růst důchodů a také mezd veřejných zaměstnanců.

Comments


bottom of page