top of page

Vlastní byt je drahý, řešením je družstevní

Pořízení vlastní nemovitosti je pro Čechy čím dál těžší, jejich ceny rapidně rostou, pozadu nezůstávají ani stále vyšší hypoteční sazby. Vhodnou alternativou se tak pro mnohé může stát družstevní bydlení, které dosud bylo na chvostu zájmu Čechů. Přitom finanční zátěž je možné rozložit v čase a na počáteční investici získat speciální úvěr.


Češi jsou v Evropě premianty v pořizování vlastního bydlení, nemovitost v osobním vlastnictví mají čtyři pětiny Čechů, v Evropě je průměr 70 procent a například v Německu jen 50 procent.


Mnozí však v posledních měsících museli svůj sen o bydlení ve vlastním opustit.


Ceny nemovitostí po celé České republice raketově rostou, jen za posledních šest let vystoupaly zhruba na dvojnásobek.


Pozadu nezůstávají ani ceny stavebních materiálů i prací, které meziročně vzrostly až o vyšší desítky procent.


Vlastní bydlení se tak pro řadu Čechů stalo nedostupným.


Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos pro Modrou pyramidu (MP) téměř polovina (47 procent) z těch, kteří plánují si nemovitost pořídit, tak zatím neučinila kvůli vysoké ceně a třetina pak neměla dostatek vlastních prostředků pro žádost o hypotéku.


Každého šestého až sedmého odradily drahé hypotéky a sedm procent si o hypotéku zažádalo, ale nedostalo ji.


Češi chtějí především vlastnit

Jednou z možností, jak si sen o bydlení splnit, je tzv. družstevní bydlení. Od klasického vlastnického bydlení se ale liší.


Lidé žijící v družstevních bytech nejsou jejich vlastníky, ale nájemci, vlastní členský podíl v družstvu, jemuž dům patří a je také jako vlastník uvedeno v katastru nemovitostí.


Družstevníci pak měsíčně platí nájemné zahrnující náklady na údržbu a správu domu, případně i splátky dlouhodobého investičního úvěru poskytnutého na družstevní bytovou výstavbu.


Mezi lidmi však k družstevnímu bydlení stále panuje nedůvěra. Průzkum naznačil, že by si Češi, kteří plánují koupit nemovitost, nejraději pořídili tu v osobním vlastnictví, což zmínilo téměř devět z deseti oslovených.


Družstevní bydlení by preferovali jen tři lidé ze sta, především pak respondenti z větších měst.


„Družstevní bydlení je taková popelka. Když už si lidé chtějí pořídit nemovitost, chtějí ji vlastnit, mít ji. Družstevní bydlení je pro ně právně složitá forma vlastnictví a příliš mu nedůvěřují. Internetem navíc koluje řada mýtů a příběhů o družstvech. Je to ale škoda, právně je to velmi stabilní instituce, a jakmile jsou dobře sepsány stanovy, je fungování družstva naprosto bezproblémové,“ uvedl Martin Sikora z MP.


Na družstevní byt maximálně třetina ceny

Pořízení družstevního bytu se však v příštích měsících může stát vhodnou alternativou pro ty, kteří nechtějí bydlet v nájmu a vlastní byt či dům je pro ně z různých důvodů nedostupný, což potvrdil i průzkum Pyramidy.


Ukázal totiž určitou změnu v postoji lidí k družstevnímu bydlení, který změnily tři pětiny dotázaných, přičemž 38 procent z nich k lepšímu.


Družstevní bydlení by si nyní byla ochotna pořídit více než pětina respondentů.


Financování družstevního bytu je mnohem dostupnější.


Na jeho koupi stačí zájemcům obvykle zhruba pětina až třetina hodnoty nemovitosti, zbylou část zajistí s pomocí bankovního úvěru bytové družstvo. Lidé pak družstvu až po desítky let půjčku splácí.


Na počáteční investici speciální úvěr

Ovšem s tím, jak v současné době enormně rostou ceny nemovitostí, pro mnohé zájemce se stává nemožné i pořízení družstevního bytu. Pro začátek je potřeba disponovat i částkami kolem 1,5 až tří milionů korun.


Lidé, kteří danou částku nemají v hotovosti, mohou využít speciální úvěr určený právě na tento účel, jehož výhodou je, že není třeba ručit nemovitostí a délka splatnosti je od 20 do 25 let.


V nabídce ho mají stavební spořitelny.

Kolik půjčí stavební spořitelny na družstevní bydlení?
Půjčky na družstevní bydlení, zdroj Novinky.cz
Města plánují družstevní výstavbu

Družstevní bydlení se v příštích letech dostane podle odborníků do popředí zájmu.


V dubnu 2021 byla ministerstvem pro místní rozvoj schválena nová koncepce bydlení Koncepce 2021+, která si klade za cíl navýšit nájemní bydlení a představit nový investiční program pro družstevní byty.


Jedním z cílů je zlepšení právní úpravy družstevnictví a financování, a to včetně odpočtu zaplacených úroků.


Výstavbu družstevních bytů mají kromě Prahy a Brna v plánu i další lokality, jako jsou například Plzeň, Liberec, Fulnek, Hranice, Náchod, Vrchlabí, Kladno a další.


Koncem minulého roku založila skupina mladých ekonomů a právníků Spolek a platformu DoDružstva, která sdružuje zájemce o družstevní bydlení a pomáhá s přípravou vhodných projektů a komplexně zajišťuje celý proces družstevní výstavby.

Zájem zatím projevilo několik tisíc lidí, především pak mladí lidé a občané Prahy.


Datum: 10.5.2022

Autor: Barbora Buřínská, Novinky.cz

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/vlastni-byt-je-drahy-resenim-je-druzstevni-40395401Kommentare


bottom of page