Mluvíme-li o alternativních způsobech financování, nesmíme zapomínat na poslední alternativu, kterou je družstevní bydlení. "Aktuálně na trhu v ČR existuje dvojí typ družstevního bydlení. Secondhandové nemovitosti, kde je družstevní vlastnictví a klient kupuje družstevní podíl za plnou cenu. Je to vlastně klasický prodej celého bytu, ne však v osobním vlastnictví, ale v podobě podílu na nemovitosti, klient má k dispozici nájemní smlouvu. Bytů v tomto segmentu ubývá, většina bytů takto vznikala v době dávné a postupem času družstva zanikají a nemovitosti se převádí do osobního vlastnictví. Na trhu ale tyto nemovitosti stále nacházíme. Druhým segmentem, který v poslední době zažívá boom, je družstevní bydlení v developmentu. Klient kupuje družstevní byt, novostavbu, kde si družstvo bere úvěr od banky a klient v rámci nájmu tento úvěr splácí. Developeři vystavují celé projekty v družstevním vlastnictví, poptávka je totiž veliká. Hlavním důvodem je absence nutnosti brát si vlastní hypotéku, klientům stačí zpravidla 20 procent ceny nemovitosti a zbytek splácí ve formě nájmu," uvádí Daniel Horňák, analytik Bidli, které nabízí družstevní bydlení, v rámci nějž si klient vybere nemovitost, družstvo ji za něj koupí a zaúvěruje a klient splácí nájem, aniž by si vzal hypotéku.
Zájem o družstevní bydlení, pak Bidli zaznamenává napříč celou republikou. "Velké množství klientů chce koupit nemovitost, ale z nějakého důvodu na hypotéku nedosáhnou. Pro ně je přesně určeno družstevní vlastnictví. Vzhledem ke splátkám nájmu je velký zájem i v regionech, kde ještě není tak vysoká cena nemovitostí a nájem v podobě družstevního bydlení není větší než klasický nájem. Dle mého názoru zájemců bude přibývat," upřesňuje Daniel Horňák. Zároveň ale připouští, že sazba je u družstevního bydlení vyšší než v případě hypotéky.
V Česku pak družstevní bydlení tvoří kolem 9-12 procent bytového fondu. Ve srovnání se Západem na tom ale nejsme tak zle. Někde jsou na tom lépe, jinde hůře. V Rakousku třeba je to dle Daniela Horňáka 20-25 procent, Ve Švédsku cca 20 procent, ale v Německu 8-10 procent a ve Francii 3-5 procent.
Před pěti lety byl trh opravdu na začátku a zajímal jen pár lidí, kteří hledali nové způsoby investování. Teďuž se dostává do povědomí širší investorské veřejnosti, lidé crowdfunding vnímají jako plnohodnotnou investiční možnost. Jen s námi nyní pravidelně investuje okolo 20 tisíc lidí. Během pandemie covidu-19 jsme zaznamenali výrazný nárůst aktivity na naší platformě. Mnoho projektů tehdy hledalo způsob, jak se přizpůsobit nové situaci, a crowdfunding byl jednou z cest. Tokenizace se dnes uplatňuje zejména v investičním crowdfundingu, kde investoři financují podnikatelské projekty výměnou za podíl na zisku. Tokenizovaná aktiva představují příležitost nejen pro technologické nadšence, ale i pro tradiční investory, pokud budou podpořena kvalitními příklady využití. Klíčové pro širší adopci mezi tradičními investory jsou use cases, které ukážou reálnou hodnotu tokenizovaných aktiv, jako je zvýšená likvidita, lepší diverzifikace portfolia a přístup k novým třídám aktiv s nižším vstupním kapitálem.
Zdroj:
Celý článek: Crowdfunding a P2P na vzestupu jakožto stále populárnější způsoby financování - Bankovnictví, 14.2.2025 - www.bankovnictvionline.cz
Autor: Martina Sobková
Bonjour à tous ! J’ai récemment essayé MrPacho, et je dois dire que c’est un casino en ligne qui m’a agréablement surpris. L’interface est moderne, et la navigation est fluide, ce qui m’a permis de trouver rapidement mes jeux préférés.
J’ai apprécié la variété des machines à sous et les promotions généreuses offertes aux joueurs réguliers. De plus, les retraits se font sans tracas, ce qui est un vrai plus. Pour une expérience de jeu dynamique et sécurisée, MrPacho est un excellent choix !