top of page

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu 22. května 2024 od 11:00 hodin noví obyvatelé založí společně zahradu a nasázejí stromy. Na akci zveme i nové zájemce o družstevní bydlení.


V rámci akce bude možné si prohlédnout zařízený ukázkový byt a zeptat se, jak řešit prostor kolem výstavby nových domů, nebo jak je na tom aktuálně hypoteční trh versus družstevní výstavba. Budoucí družstevníci si totiž nemusí brát hypotéku a stačí jim složit pouze 20 % hotovosti. Tato forma je proto výhodná právě pro mladé lidi a rodiny s dětmi. Vybírat je možné už i z druhé etapy, kterou investoři dokončí do konce příštího roku.


Původně nevyužitý brownfield nedaleko centra města se postupně proměňuje v komunitní bydlení rodinného typu. Celkem vznikne do konce roku 2025 ve Františkově 166 nových bytů. Investoři si navíc hlídají urbanistické řešení prostoru, jejich cílem je revitalizovat celou lokalitu. Součástí projektu jsou tak nebytové prostory, místa na jógu i odpočinek, a především komunitní zahrada s grill pointy. Zahradu dnes založili zástupci města spolu s budoucími obyvateli.

V blízkosti nových domů si obyvatelé zasadí prvních 13 stromů a založí si komunitní zahradu, která se stane součástí jejich nového domova. Chybět v ní nebude prostor pro odpočinek, setkávání, sport i hřiště pro děti. V Zahradě Gallas nově rostou břízy, jinany, kaliny i javor. „Druhové složení dřevin odpovídá místním podmínkám. Zároveň zde chceme vytvořit přírodní komunitnízahradu s parkovou úpravou, proto tu kombinujeme stromy původní i mírně exotické, například již zmiňovaný jinan nebo jerlíny. Dále vybudujeme záhony s výsadbami trvalek a sad, ve kterém bude možné za pár let trhat jablka nebo třešně. Je tu i prostor pro založení zeleninových záhonů. Součástí území je také Františkovský potok, jehož koryto je částečně vyvedené na povrch a stane se součástí kompozice celé zahrady,“ prozrazuje plány Gabriela Dušková, projektantka zeleně.Z druhé etapy prodáno 10 % bytůPravnučka zakladatele čtvrti Františkov Agathe Maria Széchényi ťukala na základní kámen projektu Zahrada Gallas před rokem a půl. Už teď je jasné, že by byl její předek, zakladatel čtvrti-hrabě Franz Clam-Gallas překvapený, jak rychle se místo mění. Noví obyvatelé se budou stěhovat už letos v listopadu. „Pracujeme už na dokončovacích pracích především vevnitř. Málokdy se to podaří, ale díky vstřícnosti dodavatelů i práci nás všech mohou rodiny do Vánoc skutečně bydlet ve svém. Zbývá nám posledních pár volných bytů. Dnes už prostor zútulnily také první stromy, které jsme spolu se zástupci města a nových obyvatel zasadili,“ říká Anna Ježková za Coop Development.


Výstavba družstevních bytových domů z pera prestižního anglického architektonického studia Chapman Taylor, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Architektem, který projekt dotvořilo je studio Třiarchitekti pod vedením Davida Mareše. Jednotlivé domy budou maximálně šestipodlažní s ustupujícím sedmým patrem s pětačtyřiceti byty. V první etapě vzniká na Františkově čtyřiadevadesát družstevních bytů. Ve druhé pak stavebníci dokončí do konce roku 2025 dalších sedmasedmdesát bytů.


Projekt Zahrada Gallas staví společně Coop Development, Ungelt Partners, Stavební bytové družstvo Sever a Stavební bytové družstvo Praha.

Více informací na www.zahradagallas.cz.


Zdroj:

Datum uveřejnění:

20.5.2024

Comentários


bottom of page