top of page

Družstevní bydlení už i v nových domech

Aktualizováno: 6. 3. 2019


Řešení bytového problému lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku nebo nechtějí mít byt v přímém vlastnictví, nabízí družstvo Coop Development, které začíná stavět v několika lokalitách v Česku družstevní byty, v nichž se kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví.


Družstevník je členem družstva, které jím užívaný byt vlastní. Žadatelem o úvěr je proto družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem.


„Družstevník složí pouze členský vklad, standardně ve výši 25 až 30 % ceny bytu, a zbytek ceny pak splácí formou měsíčních splátek. Forma družstevního vlastnictví tak může oslovit mimo jiné ty zájemce, kteří nejsou v takové ekonomické situaci, aby si mohli byt v osobním vlastnictví dovolit,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development. Družstevní bydlení je tradiční formou bydlení, která však byla v posledních letech v České republice spíše přehlížena a kladl se větší důraz na přímé vlastnictví.


Zajištění bydlení formou členství v bytovém družstvu má několik výhod. „Je to především způsob financování, obvykle nižší cena, snazší správa bytu jako části družstevního domu a také jednodušší, rychlejší a levnější nakládání s členstvím v družstvu, např. převodem členských práv a povinností na nového člena družstva včetně práva nájmu bytu,“ upřesňuje Aleš Kocourek, výkonný ředitel Coop Development.


Zdrojem financí pro výstavbu, kterou plně zajišťuje bytové družstvo, je kombinace členských vkladů a úvěru financující banky. Zájemce o družstevní byt tak musí zaplatit členský vklad. Zbytek ceny bytu, garáže či dalších nebytových prostor pak splácí měsíčními úhradami jako součást nájemného.


Comentarios


bottom of page